CURRICULAR / CO-CURRICULAR & EXTRACURRICULAR ACTIVITIES

Academic year 2016-2017

Sl. No Event Organization Student Participants Year /Sem Position/ Prize, if any received
1 Research paper presentation competition IIT , Delhi G.Ranjitha@Bairavi III / VI 1st Prize
2 ROBO soccer MIT, Madras M.Vikramadhithan II/IV First Prize
3 Paper Presentation IFET College of Engineering G.Ranjitha@Bairavi III / V First Prize
4 Paper Presentation Rajiv Gandhi College of Engineering & Technology G.Ranjitha@Bairavi III / V First Prize
5 Paper Presentation Dhanalakshmi Srinivasan College of Engineering & Technology P.Gulomiya S.Sakthipriya II/IV Second Prize
6 Best Manager Hindustan College of Engineering and Technology G.Ranjitha@Bairavi III / V Second Prize
7 Tech – Rottory IFET College of Engineering G.Ranjitha@Bairavi III / V Second Prize
8 Maze runner MIT, Madras M.Vikramadhithan II/IV Second Prize
9 Essay Writing Sri manakula Vinayagar Engineering College Vignesh .S II / III Third Prize
10 Poem Writing Sri manakula Vinayagar Engineering College Suriya.K II / III Third Prize
11 Code Marathon Sri Sai Ram Engineering College Chandra Suriya.M II / III Third Prize
12 Code Marathon Sri Sai Ram Engineering College S.Kannan III / V Third Prize
13 Arduino Project Contest – 2016 Manakula Vinayagar Institute of technology S.Kannan III / V Consolation
14 Arduino Project Contest – 2016 Manakula Vinayagar Institute of technology Mukundan.D III / V Consolation
15 Tech Quiz Hindustan College of Engineering and Technology G.Ranjitha@Bairavi III / VI Second Prize
16 Paper Presentation Hindustan College of Engineering and Technology G.Ranjitha@Bairavi III / V Participated
17 Project Expo Hindustan College of Engineering and Technology G.Ranjitha@Bairavi III / V Participated

Academic year 2015-2016

Sl. No. Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 Mohammed Shakeel IV/VII Android workshop 07.06.2015 U.N.I.Q technologies Participated
2 Mohammed Shakeel IV/VII Volley ball 06.07.2015 Dandabanial Club I prize
3 Mohammed Shakeel IV/VII Paper presentation 13.08.2015 to 14.08.2015 B.N.M Institute of technology ,Bangaluru Participated
4 G.Ranjitha II/III Workshop 21.08.2015 to 22.08.2015 Pondicherry Engineering college Participated
5 G.Ranjitha II/III One minit to win it 03.09.2015 to 04.09.2015 Sathyabama University II prize
6 G.Ranjitha II/III Paper presentation 03.09.2015 to 04.09.2015 Sathyabama University Participated
7 SenthilNathan.D Uvaraj.S II/III Line follower,Roboraley, Non-tech 04.09.2015 Agni college of technology Participated
8 Mohammed Shakeel IV/VII Technical symposium 05.09.2015 SSN college of engineering Participated
9 S.Kannan A.Shobika II/III Circuit-o-crite 9.09.2015 to 10.09.2015 SRM University, Participated
10 M.Karthigeyan II/III Code Mortem 9.09.2015 to 10.09.2015 SRM University, Participated
11 G.Ranjitha II/III Electrance+8 9.09.2015 to 10.09.2015 SRM University, Participated
12 Rahul .T III/V Paper presentation 11.09.2015 Coimbatore institute of technology I prize
13 V.Velmurugan II/III Table tennis 12.10.2015 Pondicherry university I prize

Academic year 2014-2015

SL.NO Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 G.Sathish II/IV/A State Tournament 15.01.2014 Manakula Vinayagar Institute of Techonology II prize
2 S.Madhan S.yeshwanth Srikanth Biju paulson II/III Robotics and embedded systems 08.08.2014 to 09.08.2014 Manakula vinayagar Institute of technology Participated
3 Gokul Saran Raj Criridharan II/III Robotics and embedded systems 08.08.2014 to 09.08.2014 Manakula vinayagar Institute of technology Participated
4 Rajasekar II/III Technical Quiz 08.08.2014 Manakula vinayagar Institute of technology Participated
5 R.Jayapriya P.Muzhumadhi G.Devibala III/V Placement oriented data structure 19.08.2014 to 20.08.2014 JEPPIAAR college of engineering Participated
6 K.Raghavi R.Sheelapriya Varalakshmy. M III/V VLSI design 21.08.2014 to 22.08.2014 Pondicherry university Participated
7 Gowtham.S III/V Treasure Hunt 27-08-2014 MIT, Pondicherry II prize
8 Gowthaman .C Yogaraja IV/VII Circuit Maker 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college I prize
9 Gowthaman .C Yogaraja IV/VII Circuit Debugging 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college I prize
10 Gloria.D Gayathri.R III/V Dhamsarads 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college I prize
11 Gloria.D Gayathri.R III/V 60-seconds 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college II prize
12 Gowtham.S Smruthi.R III/V Technical Quiz 05.09.2014 SSN College of engineering, chennai II prize
13 Sheela Priya.E Sarumathy.K III/V Cinema 360o 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college II prize
14 Sheela Priya.E Sarumathy.K III/V Dhamsarads 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college III prize
15 S. Yashwanth Vignesh@gobishankar Mohammed Imran.T Amgrith Biju Paulson.G II/III Line Follower 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college II Prize
16 Krishna Priya.K Rathinadevi.M Preethishree.I Roshini.U II/III Technical Quiz 03-09-2014 to 04-09-2014 Pondicherry Engineering college II Prize
17 K.Vigneshwaran Anto remoj II/III Workshop on Ethical Hacking 10-09-2014 to 12.09.2014 SRM Engineering college Participated
18 Anusha.S Devadha.R Savitha.C III/V Paper Presentation 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated
19 E.Periyanga K.Anjana devi S.Dhivya III/V Paper Presentation 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated
20 R.gayathiri D.Gloria III/V Workshop on robotics 12.09.2014 to 13.09.2014 SRM Engineering college Participated
21 S,Shanmugapriyan seenivasan II/IV symposium 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated
22 K.Krishnapriya Preethi sri II/IV Workshop on robotics 12.09.2014 to 13.09.2014 SRM Engineering college Participated
23 S.Mohan raj C,Gowthaman IV/ 19.09.2014 SRK Engineering college Participated
24 B.Logeshwaran K.V.Yokesh Raja R.Pugazhendhi III/VI Tech fest 31.12.2014 to 04.01.2015 IIT bombay Participated
25 T.Rahul Biju palson Gobi sankar D.Raja Sekar II/IV Workshop on robotics 12.09.2014 Rajiv Gandhi Engineering college Participated

Academic year Academic year 2013-2014

SL.NO Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 S.Lokesh Babu M.Rajesh K.Anu Prashanth S.Pradhiv raj III/VI Robo veda’13 14.08.2013 to 19.08.2013 SNIST, Hydradad Participated
2 Manibharathi.I karthikeyan II/IV Robo veda’13 14.08.2013 to 19.08.2013 SNIST, Hydradad Participated
3 Mahalakshme.S Dhivya.V III/VI Concurso 2013 17-08-2013 Dhanalakshmi srinivasan, perambalur Participated
4 A.Jaison Paul Srikanth Dhanapathi III/VI Fuzzy logic controller 23.08.2013 to 24.08.2013 Coimbatore Institute of technology, Coimbatore Participated
5 M.Prabu R.Gayathri D.Gloria II/IV Embedded system 4.09.2013 SSN college , Chennai Participated
6 S.Lokesh Babu Hari Krishnan Vignesh.R III/VI robotics 5.09.2013 Kongunad engineering college Participated
7 S.Mohan raj III/V Photography 11-09-2013 to 12-09-2013 Pondicherry engineering college I prize
8 S.Mohan raj M.Indhumathi III/VI Photography 11-09-2013 to 12-09-2013 Pondicherry engineering college Participated
9 S.Lokesh Babu M.Rajesh III/VI robotics 13.09.2013 to 14.09.2013 Dhanalakshmi college of engineering Participated
10 Goukl sandeep.D II/III Gravitas 27.09.2013 Vellore Institute of technology Participated
11 S.Karthikeyan S.Arul raj IV/VII Testing and Calibration of Industrial Instruments 02-12-2013 to 06-12-2013 Advanced training Institute, Chennai Participated
12 S.Janarthanan III/V/A Kung-fu Tournament 28.12.2013 Mansuriya kung-fu International II prize
13 Goukl sandeep.D Jayanthan Logeshwaran.B II/IV Robo soccer 04-01-2014 to 06-01-2014 Indian Institute of Technology Participated
14 R.Paranidaran M.Muthu kumar M.Dinesh kumar III/VI PLC 20-01-2014 to 24-01-2014 Advanced training Institute, Chennai Participated
15 K.V.Yokesh raja II/IV Technical Quiz 23-01-2014 to 24-01-2014 Pondicherry Engineering College Participated
16 Smruthi.R Gayathiri.R Gloria.D Jaya priya.R II/IV Sixth Sense boltz 25-01-2014 to 26-01-2014 Madras Institute of technology, Chennai. Participated
17 S.Lokesh Babu D.Iniyan III/VI Robo Race 25-01-2014 Madras Institute of technology, Chennai. Participated
18 M.Rajesh Hari krishnan III/VI Circuit Debugging 25-01-2014 Madras Institute of technology, Chennai. Participated
19 M.Indhumathi S.Mahalakshme V.Dhivya III/VI NI Lab VIEW core 1 & core 2 course 05-02-2014 to 09-02-2014 Vellamaal Engineering college Participated
20 E.Manikandan J.Suresh III/VI NI Lab VIEW core 1 & core 2 course 05-02-2014 to 09-02-2014 Vellamaal Engineering college Participated
21 K.Raghavi R.Sheelapriya II/IV Mitilence 2014 06-02-2014 Manakula Vinayagar Institute of Techonology Participated
22 K.Raghavi R.Sheelapriya II/IV Cybyrus’14 19-02-2014 Pondicherry engineering college Participated
23 K.V.Yokesh raja III/V Campus King 19-02-2014 to 20-02-2014 Pondicherry engineering college Participated
24 K.Sarumathi II/IV Connexions 19-02-2014 to 20-02-2014 Pondicherry engineering college I prize
25 K.V.Yokesh raja III/V Connexions 19-02-2014 to 20-02-2014 Pondicherry engineering college Participated
26 K.Sarumathi III/V Connexions 19-02-2014 to 20-02-2014 Pondicherry engineering college Participated
27 S.Lokesh Babu III/VI Short Film 26-02-2014 Pondicherry engineering college II prize
28 S.Gowtham II/IV Treasure Hunt 26-02-2014 To 27-02-2014 Pondicherry engineering college II prize
29 S.Dhivya III/V Arduinotics Workshop 28-02-2014 National Institute of technology Participated
30 E.Periyanga K.Anjana Devi III/V Routing all the way 01-03-2014 National Institute of technology Participated
31 Sheela priya.R Varalakshmy. M Suganthi.M Jayapriya.R III/V Arduinotics Workshop 01-03-2014 National Institute of technology Participated
32 S.Dhivya II/IV Code design 01-03-2014 National Institute of technology II prize
33 T.Aravind IV/VIII Project expo 14-03-2014 National engineering college II prize

Academic year 2012-2013

SL.NO Name of the Student Year/Sem Name of the Event Date Name of the Organizing Institute Position/ Prize, if any received
1 Ankit shah, Harish, Muthamizh Raja prasanna Subash, Devakumar.O III/VI Paper presentation (ELENTRUS”2012) 30.01.2012 Panimalar Engg College Participated
2 Bharanidharan Arulraj Kannapiran Naaga pramodh III/VI X-ROBOSENSO 02.02.2012 SASTRA University Participated
3 Arvind.D Samuel Jagaraj.M Sivaganesh.K IV/VII Cricket Tournament 04.02.2013 Sri Manakula Vinayagar Engineering College IV Prize
4 Harish.K,Muthamizh Raja prasanna,Subash. Jeevita @ Janaga,Devakumar. Gomathi.B,Jayasri.D Saranya.S,Sowmya.M III/VI QUADX Legged Robotics Workshop 07.02.2012 K.S.Rangasamy College of Tech Participated
5 Arvind.D Samuel Jagaraj.M Sivaganesh.K IV/VIII Nexus 08.02.2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College I Prize
6 G. Sreenivasa Vishnu, Agilan Baskar Anbarasu III/VI SENSOR INTERFACE (PRAYATNA v 2.0) 09.02.2012 PSG college of Technology Participated
7 Kodeeswaran Karthik R.M Gopy Shankar III/VI PLC (IMPULSE v 3.0) 09.02.2012 PSG college of Technology Participated
8 Idhayachandran Vignesh@ Sajiram Krishnaraj Rajasekar Jagadheep Muralidharan Dheebanandhan Rajesh III/VI ROBOTICS (kryptoz 2012) 09.02.2012 PSG college of Technology Participated
9 Govindhanam sreenivasa Vishnu, Agilan Arunkumar Anbarasu Aarthi Valarmathi Priyadharshini Akshaya III/VI FUZZY LOGIC 12.02.2012 Institute of Road Transport Technology Participated
10 Ankit Shah, Harish, Muthamizh III/VI Paper Presentation 15.02.2012 Pondicherry Engg.College II Prize
11 Ishan ahmed Ismail Varun M.C Rejaz Mohammed Zuhad III/VI MCA MEET (NAKSHATRA” 2012) 18.02.2012 National Institute of Technology-Kerala Participated
12 Ankit shah Muthamizh Raja prasanna Subash. III/VI Paper presentation (ANOKHA-2012) 18.02.2012 Amrita Viswa Vidyapeetham University Participated
13 Rasmitha IV/VII Sports 19.02.2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College III Prize
14 Rasmitha IV/VII Sports 19.02. 2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College II Prize
15 Rasmitha IV/VIII Sports 19.02.2012 Sri Manakula Vinayagar Engineering College II Prize
16 Sangeetha.L Humara.A III/VI Paper presentation (BINOCS-2012) 25.02. 2012 Adhiyamaan college of engineering Participated
17 Ankit shah, Harish, Muthamizh III/VI Paper presentation (GENESIS” 2012) 28.02.2012 Pondicherry Engg College Second Prize (Cash award Rs 500/-)
18 Sangeetha.L. Akshaya.N, G. sreenivasa Vishnu, Basker.K, Valarmathi.R III/VI Paper presentation (TECHNO SPARK”12) 24.03.2012 Rajiv Gandhi Engg College Participated
19 M.Rajesh S.Lokeshbabu III/VI Robo Race 15.09.2013 University Of Engg Panruti III Prize

Inplant Training

SL.NO Name of the Student Year/Sem Date of visit No of days Name of the company
1 Banumathy.M Sulthana Begum.M.R Nandhini .J III/V 6.6.2012 to 7.6.2012 3 Whirlpool Pvt.Ltd
2 Aravind.T Mohammed Hasif Abdul Ravoof.K III/V 3.6.2012 to 15.6.2012 10 Regma Tiles
3 Sultana Begum.M.R Manju.B II/IV 29.11.2011 to 3.12.2011 3 Medalldiagonostic Precision
4 Manju.B III/V 4.6.2012 to 12.6.2012 7 Manatecpvt.Ltd
5 S.R.Aiswarriya Vidhya.J III/V 4.6.2012 to 12.6.2012 7 Bsnl
6 M.Geetha III/V 4.6.2012 to 12.6.2012 7 Nikhil Oil Refineries Pvt Ltd
7 N.Naagapramodh III/V 6.6.2012 to 7.6.2012 2 Shashan Pharmaceuticals
8 R.M.Karthik R.Gopysankar III/V 8.6.2012 to 12.6.2012 5 Lucas Tvs Pvt.Ltd
9 Sriram.S Saravanakumar.S Arulraj.S III/V 6.6.2012 to 8.6.2012 3 Rane Madras Ltd
10 S.Vijai R.Kodeesvaran III/V 6.6.2012 to 8.6.2012 3 Pondicherry Power Co-Operation Ltd
11 S.Vijai R.Kodeesvaran Arulraj.S Devamurugan.V III/V 4.6.2012 to 9.6.2012 7 Ati,Chennai
12 Rasmitha Shyamali .N 4.6.2012 to 12.6.2012 7 Keltron Control Ltd
13 Abdul Ravoof.K III/V 4.6.2012 to 12.6.2012 7 Regency Pvt Ltd
14 S.Janarthanan II/IV 3.6.2012 to 15.6.2012 10 Tucros
15 Aarthi.G II/IV 22.11.2011 to 26.11.2011 5 Bharat Sanchar Nigam Limited
II/IV 16.8.2011 to 17.8.2011 2 Supreme Auto Mech Private Limited
16 N. Akshaya II/IV 22.11.2011 to 26.11.2011 4 Bharat Sanchar Nigam Limited
II/IV 6.6.2011 to 10.6.2011 5 Prasar Bharati Doordarshan Kendra,Puducherry
17 Ankit Shah III/V 27.08.2012 to 31.8.2012 5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
18 Harish.K III/V 27.08.2012 to 31.8.2012 5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
19 Humara.A IV/VII 16.08.2012 to 17.08.2012 2 Supreme Automech Private Limited
20 K.Muralidharan IV/VI 29.11.2011 to 3.12.2011 5 Bharat Sanchar Nigam Limited
21 K.Muralidharan IV/VI 6.6.2011 to 10.6.2011 5 Prasar Bharathi Doordarshanan Kendra Pondicherry
22 Muthamizh III/V 29.11.2011 to 3.12.2011 5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
23 R.Priyadharshini IV/VI Jan To Mar 2012 3months Technocrat Automation
24 Sangeetha L. IV/VI 16.8.2011 to 17.8.2011 2 Supreme Auto Mech Private Limited
IV/VI 14.6.2011 to 15.6.2011 2 Hcl Infosystems
IV/VI 22.11.2011 to 26.11.2011 5 Bharat Sanchar Nigam Limited
25 Saranya.S IV/VI 22.11.2011 to 26.11.2011 5 Bharat Sanchar Nigam Limited
IV/VI 8.6.11 to 14.6.11 7 Government Of Puducherry Electricity Department
26 Sowmya.M II/VI 1.6.2011 to 4.6.2011 4 Ucal Fuel Systems Ltd
II/VI 8.6.2011 to 14.6.2011 7 Electricity Department , Puducherry
II/VI 22.11.2011 to 26.11.2011 5 Bharat Sanchar Nigam Limited
27 Devakumar.O IV/VII 27.08.2012 to 31.8.2012 5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
28 Rajaprasanna IV/VII 27.08.2012 to 31.8.2012 5 Government Of India Ministry Of Labour &Employement Directorate General Of Employement &Training
29 Jai Ganesh III/V 6.6.2012 to 8.6.2012 3 Rane Madras Ltd
30 Priyesh Sangeeth.V.K III/V 4.6.2012 to 12.6.2012 9 Keltron Control Ltd
31 Mohammed Shakeel IV/VII 03.06.2015 to 07.06.2015 5 U.N.I.Q technologies

Kannan .S and Balaji.H, II year, won FIRST Prize in presentation contest in the topic MISSION TO MARS ,a discussion event on challenges and possible solutions for life at Mars at Manakula Vinayagar Institute of Technology in association with ISTE Students chapter on 25th JAN 2016.

The Final year students Janarthanan.M, Seenivasan.B, Shanmugapriyan.S have Participated in a Project presentation event on 05-03-2016, conducted by NSN College of Engineering and technology, Karur and won the First Prize

Ranjitha.G of III year ICE has been awarded First Prize in paper presentation contest conducted by SSN College of Engineering

G.Ranjitha, P.Aswini of III year ICE won second Prize in the technical quiz competition conducted by Hindustan College of Engineering,